سبد خرید - 0 تومان

مراحل تولید آجر سفال – آجر لفتون – آجر سه گل

 

برای تهیه آجرهای سفال تیغه‌ای یا آجر لفتون ده سوراخ و آجرهای سه گل و آجر لفتون دوقلو و سفال سقفی رسی اول خاک از معادن شناسایی‌شده که خاک مرغوب و بدون آهک و ناخالصی‌هایی که برای تولید آجر مناسب نیست را به‌وسیله کامیون بارگیری و به محل کارخانه تولید آجر می‌برند که این کارخانه به دو صورت اتوماتیک و یا تمام‌اتوماتیک هست.

در کارخانه اتوماتیک معمولاً کوره‌ها به‌صورت هوفمن و در کارخانهای تمام‌اتوماتیک کوره‌ها معمولاً به‌صورت تونلی هست و تمام مراحل تولید به وسیه ربات‌ها انجام می‌شود .در اینجا به‌اختصار مراحل تولید آجر سفال تیغه و آجر لفتون ده سوراخ را در کوره‌های اتوماتیک توضیح می‌دهیم.

 

 

حمل آجر سفال

 

 

مراحل تولید آجر سفال و آجر تیغه در کوره اتوماتیک

 

پس‌ازاین که خاک مرغوب رس به محل دپوی خاک در کارخانه تولید آجرحمل و در محل پشت سیلو تخلیه شد ، ابتدا خاک این سیلو که معمولاً بتنی هست و همیشه هزاران تن خاک درجه ۱ رس پشت این سیلو دپو شده است به‌واسطه یک دریچه که به داخل سوله اول کارخانه راه دارد روی یک نوار نقاله ریخته و سپس خاکی که دارای کلوخ و همه جور سایزی هست ، به‌واسطه نوار نقاله حمل می‌شود و داخل اولین مخلوط‌کن خشک می‌گردد که میزان بازدهی این مخلوط‌کن در ساعت ۲۰ تا ۲۵ تن هست که وظیفه این دستگاه است ،خاک خشک و کلوخ را از هم جدا نماید و خاک کلوخه دار را آسیاب می‌کنند .

سپس باکمی آب مخلوط و حالت دو نم می‌گیرد مرطوب می‌شود و پس از خارج شدن از دستگاه مخلوط‌کن به‌واسطه سه نوار نقاله خاک حمل می‌شود و به ارتفاع ۹ متر برده و ازآنجا داخل یک سیلو بسیار بزرگ که ۷۰ الی ۱۵۰ تن خاک را در خود جای می‌دهد ریخته و به‌این‌علت با سه نوار نقاله خاک حمل می‌گردد که چون ارتفاع زیاد است خاک از روی نوار برنگردد .

 

از آسیاب خاک تا گل آجر

 

پس‌ازاینکه خاک دو نم و مرطوب داخل سیلو ریخته شد به مدت ۳۰ الی ۴۰ سانتی‌متر خاک داخل این سیلو می‌ماند و بعداً تقریباً ۴۰ ساعت خاک به‌مرور از زیر سیلو تخلیه می‌شود و به یک سیلوی خاک میانی که به ابعاد ۹۰۰ الی ۱۲۰۰ سانتی‌متر است و با یک موتور ۵٫۵ کیلووات ۱۴۰۰ دور کار می‌کند ریخته می‌شود.که با چنگال‌های نوک سیلو میانی خاک به جلو رانده و روی نوار نقاله ریخته می‌شود و به‌وسیله دو نوار نقاله خاک حمل شده ،خاک رس مرطوب و دو نم داخل یک دستگاه به نام والس می‌شود .معمولاً والس‌ها به ابعاد ۲٫۲۵*۲٫۸۰هست و دارای دو غلتک بزرگ به ابعاد ۱۰۰*۸۰ و قطر لنگر تقریباً ۱۴۰ سانتی‌متر هست .

خاک دو نم و مرطوب داخل والس ریخته می‌شود و به‌صورت پودر درمی‌آید و خاک رس کلوخی نرم‌نرم می‌شود و بعد از تخلیه از دستگاه والس خاک رس نرم شده به‌وسیله یک نوار نقاله دیگر از یک دستگاه به یک دستگاه والس دیگر خاک رس مرطوب نرم انتقال پیدا می‌کند .

این خاک مجدداً در این والس که به‌مراتب قوی‌تر هست خاک رس را در حد میکرون آرد و نرم‌نرم می‌کند و بعد از تخلیه از والس دومی خاک داخل یک سیلوی نواری می‌شود که ۸ متر طول و ۱٫۵ متر عرض دارد ریخته و به‌وسیله نوار نقاله‌ای که زیر سیلو است خاک دو نم و مرطوب نرم میکرونیزه شده به روی یک نوار نقاله دیگر و به‌وسیله این نوار نقاله داخل مخلوط‌کن اصلی شده و باهم مخلوط می‌گردد.از مخلوط‌کن خاک ، به‌وسیله یک نوار نقاله دیگر حمل ، این مخلوط‌کن که وکیوم دار است هوای داخل گل کشیده می‌شود و گل حالت چسبندگی پیدا می‌کند و از هم متلاشی نمی‌شود و به‌اصطلاح تولیدکنندگان آجر گل آدامسی می‌شود.

 

آسیاب خاک برای تولید آجر سفال

 

پخت آجر

بعد از تخلیه از مخلوط گل اصلی داخل دستگاه پرس ریخته ، داخل پرس گل وکیوم شده دومرتبه مخلوط می‌شود و این پرس که اصطلاحاً معروف است به پرس ۵۰۰ که پانصد گلی هست و تقریباً هفت تن وزن دارد و ظرفیت ۲۵ الی ۳۰ تن در ساعت گل‌دهی و با یک موتور ۵٫۵ کیلووات کار می‌کند . خروجی این پرس قالب آجر بسته می‌شود .شما هر آجری که بخواهید تولید کنید از قبیل آجر لفتون رسی ده سوراخ ، آجر سفال  ، آجر سه گل ، آجر لفتون دوقلو ، آجر لفتون عراقی ، آجر سفال سقفی و یا آجر لفتون ده سوراخ ، فقط کافی است قالبتان را بر روی پرس عوض نمایید و خروجی پرس با قالبی که شما روی آن می‌بندید بار موردنظرتان را تولید می‌گردد.

این قسمت مثل دستگاه گوشت چرخ کن عمل می‌کند ، یعنی شما هر جور که گوشت را بخواهید با قالب موردنظرتان از چرخ‌گوشت خالی می‌کنید.پس‌ازاینکه گل به‌صورت دلخواهمان از قالب پرس بیرون آمد بر روی یک دستگاه به نام برش گروهی که این برش گل نرم را به‌اندازه های دلخواه برش می‌زند مثلاً آجر لفتون ۵ سانتی یا آجر لفتون ۵٫۵ سانتی و یا آجر لفتون ۷ سانتی که معمولاً برش برای آجرهای لفتون زوج هست . ۲۴ یا ۲۶ و یا ۲۸ قالبی که در یک برش گل نرم ، تبدیل به ۲۸ قالب آجر لفتون می‌شود به‌وسیله نوار یا تسمه‌های باریک انتقال داده می‌شود.

 

پخت آجر سفال

 

 

قرار دادن آجرها بر روی پالت

این خشت‌ها بر روی دو عدد پالت آلومینیومی که آجرها را به‌صورت مرتب کنار هم نگه می‌دارد می‌رود ، تعداد محصولات بر روی این پالت‌ها متغیر هست.مثلاً آجر سفال بر روی یک ردیف پالت بعد از برش ۸ الی ۱۰ عدد هست و آجر سه گل مثلاً ۲۴ قالب هست.و بعدازاین که آجرها یا خشت‌های برش خودروی پالت رفت ، روی یک دستگاه به نام فینگل یا بالابر رفته که ریل‌های مثل ریل قطار دارد.

به خاطر گرم بودن فوق‌العاده کف سالن خشک‌کن ، اگر لاستیک باشد خراب می‌شود و معمولاً سالن خشک‌کن آجر معمولاً جفتی است ، مثل سالن‌های ۲۰ یا ۲۲ یا ۲۴ هایی که هر سالن را سلول هم می‌گویند و داخل هر سالن یا سلول ۳۰ فینگل آجر جا می‌گیرد.

 

خشک کردن آجرها

سالن‌های (گرم‌کن‌ها /خشک‌کن‌ها) به‌واسطه حرارت گاز گرم می‌شود.که در آخر سالن یک مشعل بسیار بزرگ است که گاز سوزانده می‌شود و به‌وسیله پنکه و دمندهای قوی حرارت ایجادشده به‌وسیله کانال‌های که از زیر سالن‌ها و یا سلول‌ها رد شد و به داخل سلول‌ها کانال‌کشی شده حرارت به داخل سلول‌ها می‌رود و به‌وسیله پنکه‌های بسیار بزرگ و قوی هوای گرم در سلول‌ها جابه‌جا می‌شود و بعداً به‌وسیله هواکش‌هایی که روی سر سلول‌ها هست تخلیه می‌شود .

این هوای داخل سالن‌ها مرتباً تا خشت خام و آجر نپخته در سالن‌ها یا سلول‌ها هست هوای گرم از مشعل وارد می‌شود و از سقف خارج می‌شود تا خشت یا آجرتر خشک شود و آماده تخلیه و رفتن به کوره آجرپزی شود که این کوره‌ها قبلاً هم اشاره کردیم به دو صورت هومن و یا تونلی هست.

Comments are closed.

ارسال به تمام نقاط ایران زمین